Perpetuum

Strážny domček pri Jesenskom

Pri hľadaní pozostatkov pohraničného opevnenia z 1 ČSR v poliach pri Jesenskom sme raz v zime náhodou objavili v húštine pri trati skrytú ruinu železničného strážneho domčeka.

Z budovy v tvare L ostala celá len samostatne stojaca pivnica. Domček je postavený maximálne úsporne podobne ako strážny domček pri Hačave, steny tvorí mix otesaného kameňa a tehál. Tehly použité na stavbu pochádzajú okrem iných aj z Košických spojených tehelní Petra Jakaba a z tehelne Daniela Haydu. Strecha bola škridlová z červených zrejme Budapeštianskych škridiel. Oproti domčeku za traťou sa nachádza hlboká nezakrytá studňa do ktorej som skoro spadol.

Domček stojí osamotený, vzdialený 2,5-3 km od najbližšej civilizácie takže bývať tu bez elektriky v malom dome pravdepodobne aj s rodinou určite nebolo ľahké, hlavne keď za 1 ČSR postavili neďaleko domčeka bunkre pohraničného opevnenia a týmto chcem vyjadriť obdiv ľudom, ktorý tu konali svoju službu. Je smutné že štát tieto domčeky búra, sú symbolom dnes už zabudnutého povolania a miestom kde sa odohrávali nepredstaviteľné ľudské osudy.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.