Perpetuum

Štôlne na Zahrabine

Dve zachované štôlne v lokalite Zahrabina pri Kokave nad Rimavicou. Ťažila sa tu železná ruda -magnetit, štôlne sa pôvodne nachádzali na oboch stranách cesty, po väčšine z nich však zostali už len haldy a prepadliny.

Horná štôlňa  sa nachádza rovno pri autobusovej zastávke, vchod je zvnútra zasypaný horou odpadkov, ako inak veď je to slovenský národný šport sypať odpad všade možne len nie do kontajnera, smrdí to tu ako v kanáli. Pri vchode je zachovaná časť drevenej výdrevy V štôlni je mokro, miestami tak 30-40cm vody, tá sem presakuje aj z povrchu a na strope vytvára zaujímavé kvaple. Štôlňa je dlhá necelých 200 metrov, na dvoch miestach z nej vpravo vybieha prekop, prvý má dĺžku 50 metrov. Po koľajniciach zostali len jamy po drevených podvaloch. Na viacerých miestach trčia zo stropu popraskané balvany, ktoré sa môžu kedykoľvek zrútiť.

Spodná štôlňa je o 200 metrov nižšie, zával pri ústi štôlne tvorí prekážku odtoku vody, ktorá v dĺžke cca 100 metrov dosahuje miestami skoro meter. Ďalej je už sucho, samozrejme ani tu nesmie chýbať vo vchode skládka. Hlavná chodba má dĺžku cca 250 metrov. približne v polovici z nej vybieha cca 200 metrov dlhý prekop, ktorý sa neskôr ešte raz rozvetvuje. Rastie tu podivná rastlina s úplne priesvitnou stonkou a lístkami. V štôlni sme našli aj injekčné striekačky, permoníci asi fičia na drogách :-)

Naposledy zmenenéštvrtok, 19 november 2015 11:56

Súvisiace položky (podľa značky)

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.