Perpetuum

november 2015

Kaplnka Svätej Trojice

Kaplnka Svätej Trojice v zákrute cesty medzi Hrnčiarskymi Zalužanmi a Hrnčiarskou Vsou. Postavená v r. 1903, digitalizovaná kronika Hrnčiarskej Vsi však uvádza rok 1911 - zrejme chyba, lebo na kaplnke je rok 1903.

Čítať ďalej...
  • Zverejnené v ČSSR

Kríž na Kurinci

Kríž z r. 1946 na Kurinci v časti "močiar", ktorý za božskú pomoc venoval Pavel Fekiač. Podľa mapy tretieho vojenského mapovania stál pôvodne kríž niekde v miestach kde sú teraz chatky neďalekého cintorína.

Čítať ďalej...

Historická rúra z Lučenca

V Lučenci sa na niektorých domoch dajú dodnes nájsť zaujímavé historické detaily, medzi ktoré patrí aj originálna zvodová rúra vyrobená v Budapeštianskej zlievárni Altenstein a Brant. Rúra je na Železničnej ulici vedľa budovy krizového centra č.d 17.

Čítať ďalej...

Blhovce - kríž

Prícestný kríž v Blhovciach pri odbočke do Konrádoviec. Kríž je tu vyznačený už na mape tretieho vojenského mapovania z r, 1869-1887. Súčasný kríž je však z roku 1907. Text na tabuľke : Postavený na slávu Božiu, 1907 Mihály József Baraczi

Čítať ďalej...

Štôlne na Zahrabine

Dve zachované štôlne v lokalite Zahrabina pri Kokave nad Rimavicou. Ťažila sa tu železná ruda -magnetit, štôlne sa pôvodne nachádzali na oboch stranách cesty, po väčšine z nich však zostali už len haldy a prepadliny.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála